BISFF Notice
35th BISFF GV , PG schedule list are released
Name :
관리자
Date :
2018-04-18 16:13:41
Hit :
1755
File : None

35th Busan International Short Film Festival GV , PG schedule list are released 

Please make sure you have a  fruitful time.

 

  Date Program Theater Time Rate Guest
GV 25
(Wed)
New Zealand Rainbow Cinematheque 13:00 <Kerosene Creek> Michael Bennett(Director)
Shorts-Family 2 Cinematheque 20:00 <Chani> Shoki Lin (Director)
<Be the Reds> Kim Yoongi (Director)
26
(Thu)
International Competition 4 Cinema Ⅱ 15:00 <My Sister> Nina M. Barbosa Blad (Producer)
<Rå> Sophia Bösch(Director)
Prequel of Switzerland Cinematheque 15:30 <Miramare>, <Airport> Michaela Müller(Director)
International Competition 5 Cinema Ⅱ 17:30 <A Month> Zgjim Terziqi(Director)
Landscape of Asian Shorts 1
Ocar® Special
Cinematheque 18:00 <Sugar & Spice> Mi Mi Lwin(Director)
International Competition 9 Cinema Ⅱ 20:00 <Giancarlo Vitali: Time Out> Francesco Clerici(Director)
Prism 3
Animation By Women
Cinematheque 20:30 <The Empty> Jeong Dahee(Director)
<I Have the Future> Ouchi Rieko(Director)
<Deep in Reflection>, <Starting Over> Seike Mika(Director)
27
(Fri)
New Zealand Panorama Cinematheque 13:00 <Natalie> Michael Bennett(Executive Producer)
Korean Competition 2 Cinema Ⅰ 15:00 <The Room the Past Lives> Lee Myeongjae(Director)
<A Silent Dancing> Gim Yura(Director)
<Pollock>  Li Hongmei (Director)
<Tell Me Vision> Lim Jongmin (Director)
International Competition 2 Cinema Ⅱ 15:00 <Kampung Tapir> Aw See Wee(Director)
<Repulsion> Alexandre Soares Taquary(Producer)
Korean Competition 3 Cinema Ⅰ 17:30 <Delivery Service> Park Seungwon (Director)
<Movie Only For Me> Lee Euisu(Director)
<Semi-basement> Min Hyunki(Director)
International Competition 3 Cinema Ⅱ 17:30 <Paper Roof> Jeth Heng (Cinematographer)
Korean Competition 4 Cinema Ⅰ 20:00 <Scar> Choi Jungyeon (Director)
<The Villain Who I Love> Pae Woori (Director)
<The Hunting Night> Shin Seongah  (Sound Director)
<The Barter Exchange> Kim Dayoung (Director)
International Competition 1 Cinema Ⅱ 20:00 <Donkey> Digant Gautam (Director)
<It Could Have Been> Liinu Grönlund (Director)
<Stations> Julien Huger (Director)
28
(Sat)
Shorts -Kids Cinema Ⅱ 12:30 <Where is My Moon?> Baek Miyoung (Director)
Korean Competition 1 Cinema Ⅰ 15:00 <Time of Your Name> Kim Shinhee (Director)
<Different, Night> Kim Jungin (Director)
International Competition 8 Cinema Ⅱ 15:00 <High Way> Chia Chee Sum (Director)
<Phone Duty> Lenar Kamalov (Director)
Short Letter From Quebec Cinematheque 15:30 <Squad Leader TD-73028 Soliloquy>
Maxime-Claude L'Écuyer (Director)
<The Name You Carry> Hervé Demers (Director)
<Petite Louve - Mahiganiec> Jacqueline Michel (Director)
Korean Competition 5 Cinema Ⅰ 17:30 <On the Way>  Kim Hyuntak (Director)
<September> Shin Nari (Director)
<Ordinary People> Kim Moonkyeong (Director)
International Competition 6 Cinema Ⅱ 17:30 <Perfect Town> Anaïs Voirol (Director),
Joachim Flüeler (Sound Director)
<Cold Fish> David Hay (Director)
<Man of Pa-Aling> E. del Mundo (Director)
Prism 2
The Influence of Maya Deren Films by Women
Cinematheque 18:00 <Rocking Chair> Kano Shiho (Director)
<Lightnings> Camille Degeye (Director)
<Sirenomelia> Emilija Škarnulytė (Director)
Korean Competition 6 Cinema Ⅰ 20:00 <A Border Line> Kim Hyejeong (Director)
<The First Day> Kim Yoonji (Director)
<Tender & Witch> Jeon Dookwan (Director)
International Competition 7 Cinema Ⅱ 20:00 <Play> Vangelis Liberopoulos (Director)
<Sub Terrae> Nayra Sanz Fuentes (Director)
<Tweet-Tweet> Alexander Gorokhov (Producer),
Ekaterina Averina(Post Production Producer)
Landscape of Asian Shorts 3
Tales and Superstitions
from the Far East
Cinematheque 20:30 <Boy on Fire>, <Still Vanishing Children>
Abdul Zainidi (Director)
<Placebo Funeral> Céline Park (Director)
29
(Sun)
Shorts-Family 1 Cinema Ⅱ 15:00 <It Rains Slowly> Saeid Nejati(Director), Alireza Ravadeh(Screenwriter)
<Jinhee’s World> Hwang Siyoung(Director)
Landscape of Asian Shorts 2
JAFF Special
Cinematheque 15:30 <Roda Pantura> Hizkia Subiyantoro (Director)
<C’est La Vie> Ratrikal Bhre Aditya (Director)
<Along the One Way> Bani Nasution (Director),
Yogi Asroful Fuad(Producer)

 

 

   

 

Date

Program

Theater

Time

Rate

Moderator

PG

25

(Wed)

Shorts-Family1

Cinema Ⅰ

10:00

Kim Daehwang

26

(Thu)

Landscape of Asian Shorts 1

Ocar® Special

Cinematheque

18:00

Sébastien Simon

27

(Fri)

Prism1

Maya Deren Retrospective

Cinematheque

20:30

Eleni Tranouli

 

 

  • 부산광역시
  • 부산광역시 중구
  • 영화의 전당
  • 주한 뉴질랜드 대사관
  • 주한 스위스 대사관
  • 송도 해수피아
  • BNK 부산은행
  • IBK 기업은행
  • 델리팜
  • 골든블루
bisff logo
facebook twitter twitter